12 Mart 1947 tarihinde Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Gemlik’te tamamladı.

Bursa Atatürk Lisesini bitirdikten sonra İTÜ Matematik Bölümünü kazandı. Üniversiteden mezun olduktan sonra sırasıyla Atatürk Lisesi ve Bursa Kız Lisesi’nde görev yaptı.

Emin Ali Köylü’nün kurduğu Tan Dershanesine 1976 yılında ortak oldu. 1977-2014 yılları arasında Tan Dershanesinin kurum müdürlüğünü yaptı. Bursa Özel Dershaneler Birliği il Başkanıyken,

Eğitim hizmetlerinin okul çatısı altında daha etkili ve verimli olacağı düşüncesini benimsedi.

1997 yılında Ali Baran’la yaptığı görüşmeler sonucu Özel Baran Lisesi’nin devralınarak Tan Okulları olmasında büyük çaba harcadı. İlerleyen yıllarda Tan Okullarının Ovaakça’dan Balat’a taşınmasında okul arazisinin temini dahil olmak üzere çok büyük emek verdi. 2014 yılında dershanelerin kapanmasıyla birlikte yeni bir okul ve eğitim felsefesi geliştiren Ergin KAYAN, Özlüce Tan Okullarının açılma ve bugünkü durumuna gelmesi için maddi ve manevi desteğini hiç esirgemedi. Tüm hayatını eğitim için adayan Sayın Ergin Kayan yüz bini aşkın öğrencinin ve ailenin hayatına ışık olmuş, geleceklerini aydınlatmıştır.

Bugün 180 kişinin çalıştığı Tan Eğitim Kurumlarının yönetim kurulu başkanıyken en büyük mirasını oğulları Sayın Erten Kayan ve İbrahim Zafer Kayan önderliğinde öğretmenlere emanet ederek bir eğitim neferi olarak 28 Aralık 2020 tarihinde ebediyete intikal etmiştir.